- A + A
Ulusal ve Uluslararası Ulaşım Bağlantıları

Türkiye’nin 3 ülke ile sınır olan tek ili Iğdır, bu konumunun verdiği avantajla önemli bir ulaşım koridoru üzerinde yer almaktadır. Uluslararası Yol statüsünde olan Iğdır-Nahçıvan ve Iğdır-Doğubeyazıt yolları Iğdır’da taşıt trafiğinin en yoğun olduğu yollardır. Bu yollarda araç trafiği, genelde ağır taşıtlardan oluşmakta olup, bunun dışında özellikle resmi tatillerde Iğdır’a gelen İran ve Nahçıvanlı turistlerin vasıtalarından oluşmaktadır.

Iğdır’ın karayolları son derece bakımlı olup, düz bir araziye sahip olmasının da etkisiyle bölünmüş yol olarak inşa edilmiştir. Bu sayede yol kalitesi arttırılmakta ve ağır taşıt trafiğine uygun hale getirilmesi sağlanmaktadır. Uygun iklim nedeniyle yollar 4 mevsim ulaşıma açıktır.

Iğdır’da karayolları dışındaki en önemli gelişme, havaalanının hizmete açılmış olmasıdır. Şehir merkezine 15 km uzaklıkta Kars yolu üzerinde yapılan havaalanı Iğdır’ın yanı sıra Iğdır’a 50 km mesafedeki Doğubeyazıt’a, 85 km mesafedeki Nahçıvan’a, 80 km mesafedeki Kağızman’a, kışın hava koşulları nedeniyle iniş yapılamaması durumunda Kars (140 km) ve Ağrı’ya (143 km) hizmet edebilecektir.

Iğdır’da yaşanan bir başka gelişme de Kars-Iğdır-Nahçıvan demiryolunun yapılacak olmasıdır. Türkiye’yi Nahçıvan üzerinden İran, Türkmenistan ve Pakistan’a bağlayacak olan demiryolu hattının yapılması planlanmaktadır. Kars- Tiflis-Bakü demiryolu ile birlikte Azerbaycan ve Nahçıvan arasında demiryolu bağlantısı kurması da hedeflenmektedir. Bu nedenle proje, uluslararası nitelikte bir projedir.