- A + A
Hızla Gelişen İmalat Sanayi

Iğdır’ın imalat sanayisi son yıllarda hızla gelişmektedir. BOTAŞ tarafından OSB’ye doğalgaz dış hattı çekilmiştir. Doğalgaz iç hattın da 2019 Yılı itibariyle tamamlanması planlanmaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar neticesinde içme ve kullanma suyu deposu, kanalizasyon, güvenlik duvarı, güvenlik kamerası gibi olanaklar da sağlanmıştır. OSB’de altyapısı hızla tamamlanmakta ve ilk etaptaki tüm parseller hemen hemen dolmuş durumdadır. Bu çerçevede yatırımların daha da ivme kazanması öngörülmektedir. OSB’nin cazibesi Kars-Iğdır-Nahçıvan demiryolu projesi kapsamında OSB’de bir yükleme-boşaltma istasyonunun kurulacak olması önemli bir avantajı beraberinde getirmektedir.

Iğdır’ın uygun iklimi ve toprak yapısı sayesinde tarıma dayalı sanayi hızla gelişmektedir. Iğdır Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) ve civarında üretim yapan mevcut tarım ve imalata dayalı sanayi yatırımları olarak; yapı malzemeleri (Hazır beton, boya, yapı kimyasalları, PVC-ahşap kapı ve pencere, asansör, bims v.b.), plastik, metal ürünler (çöp konteyneri, saç, tarım aletleri, tel), deterjan gibi kimyasal ürünler, makine-teçhizat, gıda ve içecek v.b.( meyve suyu ve konsantresi, konserve, süt, kaşar, ayran, peynir) alanlarda firmalar faaliyet göstermektedir. Bunların yanı sıra hazır giyim ve konfeksiyon da ilimizde önemli yatırım alanlarından birisidir. Bununla birlikte birçok işletme ürettikleri ürünlerin ihracatına yönelmiş durumdadır.

OSB’ye tekstil, oluklu mukavva ve ambalaj, gıda, mobilya gibi sektörlerden müracaatlar yapılmaktadır. OSB dışında ise TIR parçaları üretimi (treyler brandası, çadır), lastik kaplama ve plastik ürünler üretilmektedir.