- A + A
Yatırım Bölgeleri

Iğdır Organize Sanayi Bölgesi

Iğdır’ın imalat sanayisi son yıllarda hızla gelişmektedir. 2012’de faaliyetleri hız kazanmaya başlayan Iğdır OSB’de altyapı hızla tamamlanmakta ve ilk etaptaki tüm parseller hemen hemen dolmuş durumdadır. OSB’nin cazibesi Kars-Iğdır-Nahçıvan demiryolu projesi kapsamında OSB’de bir yükleme-boşaltma istasyonunun kurulacak olmasıdır. İlimizde OSB’nin altyapı sorunları büyük ölçüde giderilmiş olup bu bağlamda yatırımların daha da ivme kazanması öngörülmektedir. Bu anlamda BOTAŞ tarafından OSB’ye doğalgaz dış hattı çekilmiştir. Doğalgaz iç hattın da 2019 Yılı itibariyle tamamlanması planlanmaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar neticesinde OSB etrafına duvar çekilmesi, içme ve kullanma suyu deposu, kanalizasyon, güvenlik duvarı, güvenlik kamerası gibi olanaklar da SERKA tarafından desteklenerek yapılmıştır. OSB’de faaliyet gösteren firmaların %80 SERKA’nın KOBİ’lere dönük Mali Destek Programları kapsamında Hibe Desteği almıştır.

Iğdır’ın uygun iklimi ve toprak yapısı sayesinde tarıma dayalı sanayi hızla gelişmektedir. Iğdır Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) ve civarında üretim yapan mevcut tarım ve imalata dayalı sanayi yatırımları olarak; yapı malzemeleri (Hazır beton, boya, yapı kimyasalları, PVC-ahşap kapı ve pencere, asansör, bims v.b.), plastik, metal ürünler (çöp konteyneri, saç, tarım aletleri, tel), deterjan gibi kimyasal ürünler, makine-teçhizat, gıda ve içecek v.b.( meyve suyu ve konsantresi, konserve, süt, kaşar, ayran, peynir) alanlarda firmalar faaliyet göstermektedir. Bunların yanı sıra hazır giyim ve konfeksiyon da ilimizde önemli yatırım alanlarından birisidir. Bununla birlikte birçok işletme ürettikleri ürünlerin ihracatına yönelmiş durumdadır.

OSB’ye tekstil, oluklu mukavva ve ambalaj, gıda, mobilya gibi sektörlerden müracaatlar yapılmaktadır. OSB dışında ise TIR parçaları üretimi (treyler brandası, çadır), lastik kaplama ve plastik ürünler üretilmektedir.

Iğdır Sanayi Sitesi

Sanayi sitesi 1971 yılında kurulan ve 317 dükkândan oluşan bir bölgedir. Ekseriyetle oto bakım ve onarım faaliyetleri icra edilmekle birlikte PVC, mobilya, ahşap ve metal doğrama gibi işler de yapılmaktadır.

OSB ve sanayi sitesi dışında kalan tesisler ya hammadde kaynağına (pomza-bims) ya da şehre daha yakın olma (tekstil) arzusu ile tesislerini kurmuşlardır. Bu bölgelerde kurulacak tesisler için alınacak izinler yetkisine göre belediye veya il özel idaresinden alınmaktadır.

Yatırım Yapılabilecek Alanlar

Bir ekonomide yatırım yapma kararını etkileyen pazar olanakları, hammadde ve altyapı kaynaklarına yakınlık, taşıma, işgücü, yan sanayiye yakınlık vb. birçok faktör vardır. Bununla birlikte ildeki coğrafi yapı, beşeri kaynaklar, teknik ve sosyal altyapı, tarımsal yapı, doğal kaynaklar, sanayi, ticaret ve hizmet sektörleri ile finansman olanakları ilin mevcut durumunu ve potansiyelini ortaya koyan başlıca alanlardır.

Yatırım yapılabilecek alanların tespitinde esas olan; yerli veya yabancı yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen kuruluş yeri faktörlerinin objektif bir şekilde değerlendirilmesidir. Kuruluş faktörlerine göre ele alınan ve gerek talep-pazar-kaynak gerekse yatırım boyutları, karlılık ve risk derecesi bakımından yatırıma uygun olduğu düşünülen alanlar aşağıda sıralanmıştır.

Tarım ve Hayvancılık

Silajlık Mısır ve Yonca Yetiştiriciliği

Bodur Meyve Fidanı Yetiştiriciliği/Meyvecilik-Sebzecilik

Kaba Yem Üretimi

Damızlık Et ve Süt Sığırcılığı

Koyun/Keçi Yetiştiriciliği

Seracılık ve Süs Bitkileri

Yumurta Tavukçuluğu

Tohumculuk

Arıcılık

Sanayi ve Hizmetler

Biyogaz Üretimi

Apart Daire ve Öğrenci Yurdu

Soğuk Hava Deposu

Silaj Paketleme Tesisi

Helva, Lokum, Reçel, Meze ve Marmelat İmalatı Metal Ürünler İmalatı

Çağrı Merkezi

Lisanslı Depoculuk

Lojistik Yatırımı

Süt Ürünleri İşleme Tesisi

Ambalaj Malzemeleri Üretimi

Tarım Makineleri İmalatı

Yaş Sebze ve Meyve Paketleme

Tuğla/Bims (Pomza İşleme) Üretimi

Temizlik Malzemeleri (sabun, deterjan vb.)

Otel (3 yıldız ve üzeri)

Örme Eşya (çorap, kazak vb.)

PVC Tabanlı Ayakkabı

Mobilya İmalatı

Salça ve Konserve Üretim Tesisi

Meyve Konsantresi Üretim Tesisi

Elektrikli Ev Aletleri

Plastik Esaslı Eşya

Konut

AVM

Trikotaj ve Konfeksiyon Üretimi