- A + A
İmalat Sanayii

Iğdır’daki kayıtlı istihdamın sektörel dağılımına göre 3. sırada bulunan imalat sektörü, son yıllarda şehirleşmenin de etkisiyle gelişmektedir. İmalat tesisleri sanayi sitesi, organize sanayi bölgesi (OSB) veya bu iki bölgenin dışında yer almaktadır. İmalat tesislerinin ekseriyetinin OSB bünyesinde yerleşmeye başladığı görülmektedir. Iğdır’a 24 km mesafedeki Iğdır OSB, toplam 105 sanayi parselinden oluşan, alt ve kısmen üst yapısı gerek ilgili Bakanlık gerekse de Kalkınma Ajansı mali destekleri ile büyük ölçüde tamamlanmış olan bir sanayi bölgesidir. Son 3 yılda Iğdır OSB’ye gelen yatırımcı sayısı önemli oranında artmış ve Iğdır kendi bölgesinde imalat alanında en fazla yatırım teşvik belgesi alan il olmuştur.

OSB’de tüm ruhsat ve izin işlemlerinin tek bir mercii üzerinden (OSB Müdürlüğü) yürütülmesi, alt ve kısmen üst yapısının hazır olması, yatırım teşvik ve desteklerinde OSB’deki işletmelere öncelik verilmesi ve söz konusu süreçlerin hızlı ilerlemesi yatırımcıların OSB’yi tercihinde etkili olmaktadır. Iğdır OSB’nin yatırımcılara tahsis edilebilecek arazi konusunda yeterli imkân mevcuttur.

Iğdır OSB’de üretimi yapılan/yapılacak olan alt sektörler;

Süt ve süt ürünleri,

Meze-konserve-reçel,

Çikolata,

Metal ürünler,

Asansör,

Ahşap ürünler,

Yapı malzemeleri,

Kimya,

Doğal taş,

Bims,

Plastik,

Tekstil ve hazır giyimdir.

Sanayi sitesi ise 1971 yılında kurulan ve 317 dükkândan oluşan bir bölgedir. Ekseriyetle oto bakım ve onarım faaliyetleri icra edilmekle birlikte PVC, mobilya, ahşap ve metal doğrama gibi işler de yapılmaktadır.

OSB ve sanayi sitesi dışında kalan tesisler ya hammadde kaynağına (pomza-bims) ya da şehre daha yakın olma (tekstil) arzusu ile tesislerini kurmuşlardır. Bu bölgelerde kurulacak tesisler için alınacak izinler yetkisine göre belediye veya il özel idaresinden alınmaktadır.

SERKA tarafından yapılan Iğdır ili uygun yatırım alanları çalışmasından elde edilen sonuçlara göre sanayi sektöründe yatırım yapılabilecek uygun faaliyet alanları;

 1. Biyogaz üretimi
 2. Silaj paketleme tesisi
 3. Helva, lokum, reçel ve marmelat imalatı
 4. Metal ürünler imalatı
 5. Süt Ürünleri İşleme Tesisi
 6. Ambalaj Malzemeleri Üretimi
 7. Tarım Makineleri İmalatı
 8. Yaş Sebze-Meyve Paketleme
 9. Tuğla/Bims (Pomza İşleme) Üretimi
 10. Temizlik Malzemeleri
 11. Mobilya İmalatı
 12. Salça ve Konserve Üretim Tesisi
 13. Meyve Konsantresi Üretim Tesisi
 14. Elektrikli Ev Aletleri
 15. Plastik Esaslı Eşya
 16. Trikotaj ve Konfeksiyon Üretimi olarak belirlenmiştir.